Get Adobe Flash player
:: Aktualności    2017    2016    2015    2014    2013    2012 :: Rys historyczny :: Kontakt :: Współczesna
   łączność
   wojskowa
:: Ocalić od
   zapomnienia
:: Zbiory
   historyczne Wojsk
   Łączności
   i Informatyki
:: Nasze publikacje :: Nasze filmy :: Dokumenty :: Wirtualne
   muzeum
:: Wirtualna Sala
   Tradycji CSŁiI
:: Zegrze wczoraj
   i dziś
:: Wystawa z okazji
   95 lecia szkolenia
   kadr łączności
:: Dołącz do nas !


Tradycyjnie graliśmy z "Orkiestrą" !!!

W dniu dzisiejszym tradycyjnie jak co roku wzięliśmy czynny udział w XXIII finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podobnie jak w roku ubiegłym byliśmy obecni w kilku miejscach. Główne nasze stanowisko zorganizowaliśmy w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku. Ponadto "graliśmy" jeszcze w dwóch lokalizacjach w Legionowie - Ratuszu Miejskim oraz w Przedszkolu Miejskim nr 12. Dodatkowo kilku naszych członków Oddziału wspierało akcję honorowego krwiodawstwa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym na ulicy Jagiellońskiej w Legionowie.

Tym razem nasze stanowiska nie były identyczne. Wszędzie jednak staraliśmy się pokazać w miarę naszych skromnych możliwości elementy historii wojsk łączności jak i to co jest współczesne. Było to możliwe, między innymi, dzięki współpracy z 4 Rejonem Wsparcia Teleinformatycznego Sił Powietrznych w Warszawie, który udostępnił nam współczesny sprzęt łączności radiowej, oraz dzięki Stowarzyszeniu Historycznemu im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, które udostępniło nam wierną replikę łącznicy polowej z okresu II Rzeczypospolitej typu ŁP-10/28.

Jako, że główne, więc najbardziej rozbudowane stoisko było w Serocku. Znalazło się tam miejsce na mini wystawę wojskowych telefonów polowych różnych armii świata. Nie zabrakło oryginalnych polskich telefonów z okresu II RP typu AP-30 i AP-36. Uzupełnieniem była wspomniana już replika łącznicy ŁP-10/28. Po raz pierwszy publicznie pokazaliśmy polowe telegrafy Morse'a z okresu II wojny światowej - brytyjski MARK IV i amerykański TG-5-B. Uzupełnieniem pokazu sprzętu łączności były współczesne radiostacje wojskowe oraz mini system polowej telefonicznej łączności przewodowej. Nie zabrakło również wystaw hełmofonów wojskowych i masek przeciwgazowych z innych armii świata. Po raz pierwszy, podczas tego typu imprezy, zaprezentowane zostały odznaki i medale związane z zegrzyńskim ośrodkiem szkolenia kadr łączności, do niedawna prezentowane jedynie na wystawie w Muzeum Historycznym w Legionowie, a pochodzące ze zbiorów prezesa O/Zegrze ŚZPŻŁ ppłk. Mieczysława Hucała. Dopełnieniem atrakcji była duża liczba różnorodnych gadżetów związanych z Naszym Oddziałem oraz możliwość pomalowania sobie twarzy na wzór "militarny".

Równie atrakcyjnie wyglądało stanowisko w Ratuszu Miejskim w Legionowie. Druga część wystawy telefonów polowych świata, mini system przewodowej łączności telefonicznej oraz prezentacja współczesnego sprzętu łączności radiowej z 4 RWT SP zapewniały wysoką atrakcyjność stoiska i budziły duże zainteresowanie. Uzupełnieniem były elementy współczesnego indywidualnego wyposażenia żołnierza. Oczywiście całość uatrakcyjniały nasze liczne, coraz bardziej interesujące gadżety.

Pomimo, że nasze stanowisko w Przedszkolu Miejskim było najmniejsze to również tutaj nie zabrakło atrakcji. Wojskowa łączność telefoniczna, wojskowe radiostacje oraz elementy wyposażenia indywidualnego żołnierza wzbudzały duże zainteresowanie, nie tylko wśród przedszkolaków. Zwłaszcza waga kamizelki kuloodpornej robiła wrażenie, pod ciężarem której niejednemu ugięły się kolana. Nie zabrakło gadżetów, w tym tych najbardziej słodkich, które cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem najmłodszych.

Tradycyjnie przeznaczyliśmy kilkanaście gadżetów na licytacje. Zwycięzca każdej z nich mógł stać się właścicielem atrakcyjnego zestawu sympatyka O/Zegrze ŚZPŻŁ, wojskowego hełmofonu, Medalu Pamiątkowego O/Zegrze oraz kilku innych "niespodzianek".

Jako, że nasze stoiska budziły powszechne zainteresowanie więc nie umknęły uwadze również włodarzom Powiatu i Serocka. Gościliśmy u siebie Starostę Legionowskiego Pana Jana Grabca oraz Burmistrza Miasta i Gminy Serock Pana Sylwestra Sokolnickiego.

Mamy nadzieję, że sprostaliśmy wyzwaniu, którego się podjęliśmy. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszemu udziałowi wzrosła suma uzbieranych "złotówek" na tak szczytny cel jakim jest pomoc dwóm "skrajnym" grupom naszego społeczeństwa - najmłodszym i najstarszym. Wierzymy, że za rok ponownie się spotkamy.









Design i administracja: Karol Grajczyk